středa 25. března 2015

Projev Jiřího Kůse na konferenci Česko je nano (24.3.2015)

Dámy a pánové,

zkuste na chvíli zavřít oči a představte si úplně jiný svět. 

Energie přestala být zajímavou komoditou
vyrábí si ji každý dům sám pomocí kvantových teček v oknech a skladuje ji v 3D nanobateriích. Inteligentní síť, jakýsi pokročilý energetický internet, zajišťuje tok a sdílení energie.

Představte si jiný svět, kde auto už není symbolem majetku ale služba, 
po ulicích jezdí autonomní elektromobily s grafenovými superkondenzátory, které se dokážou dobít za několik minut.  Aplikace na mobilním telefonu vám přivolá na zvolené místo a ve zvolený čas vozidlo bez řidiče a to Vás odveze, kam potřebujete. Zaplatíte přes internet – stejně jako dnes třeba jízdenku autobusu.

Představte si zcela jiný svět. Vzduch ve Vaší kanceláři se čistí sám, starají se o to fotokatalytické nátěry. O čistotu vody se starají nanofiltry schopné odstranit smrtících viry i radioaktivitu. Zdraví člověka sledují nanosenzory na oblečení a léky dopravují přímo k nemocné buňce nanokapsle s účinnou látkou. 

Neexistuje sériová velkovýroba v obřích továrnách, jak jste na to byli dřív zvyklí. Každý si teď tiskne předměty denní potřeby z nanokompozitních materiálů doma na své 3D tiskárně

Bohatý je ten, kdo si může na internetu zaplatit službu, přístup do databází věcí, nikoliv ten, kdo vlastní věci. Modním trendem je změna vzoru a barvy šatů pomocí aplikace na chytrých hodinkách. 

———————

A teď otevřete oči a rozhlédněte se.

Nová průmyslová revoluce, která je ve znamení chytrých materiálů a nanotechnologie,
už ve skutečnosti začala. 

Tohle vše už dávno není sci-fi, ale je to realita, která pomalu přichází.

——————

Otázkou je, jakou pozici zaujme Česká republika v tomto novém období. 

Handicap České republiky, že nemá žádná naleziště vzácných kovů nebo ropné vrty v 21. století zmizí. Kapitalismus tohoto století není o ropě, plynu nebo pásové výrobě, ale o převratných technologiích a chytrých materiálech. 
Česká republika dostala šanci vrátit se do pozice leaderů světového průmyslu, kde jsme kdysi byli. České strojírenství nebo výroba obuvi v Baťových závodech ve Zlíně byly světoznámé. Nyní nejde ale o obráběcí stroje, elektrárny, cukrovary nebo boty. Jedná se o nanotechnologie.

Česká republika je jedním ze světových inkubátorů nanotechnologie. Tým vědců z Technické univerzity v Liberci vyvinul v roce 2004 jako první na světě stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. V současné době působí v ČR vedle výzkumných pracovišť, které se zabývají nanotechnologiemi, několik desítek firem s výrobky, kde jsou nanotechnologie použité. 
Jedná se například o nanovlákenné filtry a membrány, antialergické lůžkoviny, funkční nátěry, oblečení s hydrofóbním povrchem,  čističky vody s nanotechnologiemi, nanovlákenné struktury pro regenerativní medicínu a další. České republice patří řada patentů z tohoto oboru.
Teď Vám dám otázku: Když vyjdete ven, na ulici, a bude se ptát lidí, co vědí o českých nanotechnologiích, co se dozvíte? Pravděpodobně téměř nic. Informovanost české veřejnosti o nanotechnologiích je v současnosti velmi malá, tak jako jejich propagace. 

Zkusme to změnit a ukázat všem doma i za hranicemi, co a kdo je v Česku nano. 
Podnítit zvědavost školáků a studentů, aby nám vyrostly nové generace vědců a nanotechnologů. Pořádat konference pro odborníky a nano dny pro veřejnost ve velkých městech. 
Jít do škol a ukázat učitelům i jejich žákům, co se u nás v nano oborech vyrábí a vyvíjí, jak to funguje. 

Ukázat Čechům, že máme něco, na co můžeme být opravdu hrdí. 
O tom je projekt, který na této konferenci startujeme. 


Dámy a pánové,

Dnes jsme se tu všichni potkali, protože věříme
že Česká republika se může stát zase leaderem.

Dnes jsme se tu všichni potkali, protože jsme hrdí 
na české vědce a firmy a chceme jejich úspěchy šířit dál. 

Dnes jsme se tu všichni potkali, protože chceme
aby se synonymem pro Českou republiku stal slogan použitý před pár lety v článku New York Times: CZECH IS NANO! 

ČESKO JE NANO!Děkuji za pozornost.

Žádné komentáře:

Okomentovat